1
/
9
1
/
9
$105.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$105.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$105.99
Price After Coupon
$105.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$307.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21603039
Add a touch of luxury and style to your kitchen with this modern orange crystal LED island chandelier. The unique three-layer design of the chandelier perfectly combines modern aesthetics with efficient lighting, becoming an eye-catching focal point. Whether entertaining guests or having a family dinner, this chandelier can create a warm and elegant atmosphere in your kitchen.
- Made of high quality crystal material, it reflects brilliant light and adds to the visual appeal.
- Modern and simple design conforms to various decoration styles and enhances the overall texture of the space.
- LED light sources are energy-saving and environmentally friendly, providing long-lasting and efficient lighting effects.
- Available in two sizes: 23.5" and 35.5" to suit different space requirements.
- The height-adjustable design ensures optimal light distribution and meets a variety of usage scenarios.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 12.5",15" |
| Length | 23.5",35.5" |
| Width | 12",14" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E12/E14 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Size | 23.5",35.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Orange |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 6-Light,9-Light |
| Number of Tiers | 3 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service