1
/
36
1
/
36
$2,980.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,980.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,980.99
Price After Coupon
$2,980.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$5,381.99
45% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21706281
This modern wardrobe and chest of drawers, made from premium wood, will perfectly complement any home decor style. Its simple yet elegant design will make your space more tidy and organized.
- Fashionable and modern style enhances your home taste.
- High-quality wood, durable and long service life.
- Multiple sizes are available to meet different space requirements.
- Suitable for various occasions such as bedroom, living room, entrance hall, etc.
- Unique and ingenious design increases storage space.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 27" (68 cm),31.5" (80 cm),34.5" (88 cm),39" (100 cm),42.5" (108 cm),47" (120 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),47" (120 cm),59" (150 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Shape | Square |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-foldable |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Gloss Finish | Non-Glossy |
| Woven | Non-Woven |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Painted | No Painted |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Usage | Entry |
| Textured | Untextured |
| Color | Brown |
| Handle Color | Gold |
| Handle/Accent Material | Metal |
| Height | Low (Under 36 in.),Standard (36 - 50 in.) |
| Length | Extra Wide (Over 64 in.),Narrow (Under 38 in.),Standard (38 - 58 in.),Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Double Dresser,Lingerie Chest/Semainier |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 31"L x 16"W x 43"H,31"L x 16"W x 47"H,47"L x 16"W x 27"H,47"L x 16"W x 31"H,47"L x 16"W x 35"H,47.2"L x 15.7"W x 39.4"H,59"L x 16"W x 27"H,59"L x 16"W x 31"H,63"L x 15.7"W x 39.4"H,63"L x 16"W x 27"H,63"L x 16"W x 31"H,63"L x 16"W x 35"H,71"L x 16"W x 27"H,71"L x 16"W x 31"H |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Wood Type | Solid Wood+Manufactured Wood |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service