1
/
10
1
/
10
$1,813.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,813.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,813.99
Price After Coupon
$1,813.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,395.99
47% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210023442
This modern, organic-style coffee table not only showcases a unique design aesthetic but also boasts exceptional practicality, making it perfect for family gatherings or relaxing leisure time.
- Its oval walnut veneer countertop adds a touch of natural elegance to your living room while also being easy to maintain.
- The abstract table base design not only provides stable support but also serves as a work of art, making the entire space more vibrant.
- The built-in single drawer provides convenient storage space, making it easy to organize clutter and keep your desktop neat and tidy.
- With multiple length and height options, it can suit different spatial layout needs and match a variety of furniture styles.
- The moderate brown wood tone of this table makes it a perfect match for a variety of home décor colors, enhancing the overall harmony of the space.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.),Large (Over 50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 43" (110 cm),51" (130 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 16" (40 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Tray Top |
| Table Base Material | Wood |
| Table Base Color | White |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Product Type | Tray Top |
| Size | 51"L x 27.5"W x 16"H,43"L x 24"W x 16"H |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Oval |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Abstract |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service