1
/
22
1
/
22
$85.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$85.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$85.99
Price After Coupon
$85.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$277.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21732507
This black steel wall light with a white polymer shade features black steel that blends perfectly with a white polymer shade. With such a minimalist design, the light radiates all around, opening up a larger view of the outdoors.
- Modern Style: The modern yet minimalist design is suitable for various outdoor scenes.
- Materials: The steel layer and acrylic shade are fashionable and durable.
- Multifunction Use Scens: Not only suitable for courtyards, but also for squares, gardens, and so on.
- Easy Installation: Easy to install, no adult assembly required.
- Energy-saving Features: Adopt LED bulbs, environmental protection and energy savings, and long service life.
Weights & Dimensions

| Height | 18",24",35.5",47" |
| Width | 3.5",4.5" |
| Length | 3.5",5" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Acrylic |
| Material | Steel |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 18",24",35.5",47.5" |
| Color Temperature | Natural Light,White Light |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch,20 to 24 Inch,25 Inch & Above |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service