1
/
20
1
/
20
$520.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$520.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$520.99
Price After Coupon
$520.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$637.99
18% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21964310
This modern oval coffee table is an ideal choice for your living room with its exquisite design and practical functions. Its simple lines and elegant shape can highlight a stylish and harmonious living space, whether it is used for family gatherings or relaxing leisure.
- The durable wood construction of the tabletop provides long-lasting beauty and reliability, and keeps the tabletop neat and tidy, whether you're placing books or decorative items on it.
- The sturdy base is made of plastic and acrylic, which enhances the overall stability of the coffee table and provides excellent support, allowing it to adapt to different usage environments.
- A variety of color options, including brown, black, white and gray, make it easy to integrate into different home styles and meet various aesthetic needs.
- Available in different sizes, from standard to large, to suit different space requirements, always providing flexible placement options for your home layout.
- The low design height increases the sense of openness of the room, while making it convenient for family and friends to sit together and communicate, making it an indispensable social center in the living room.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.),Large (Over 50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm),51" (130 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 21.5" (55 cm),23.5" (60 cm),26" (66 cm) |
| Height | Low (Under 14 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 13" (34 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Table Top Color | Black,Gray,White,Walnut |
| Size | 47"L x 24"W x 13"H,39"L x 22"W x 13"H,51"L x 26"W x 13"H |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Color | Black |
| Table Base Material | Plastic / Acrylic |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Table Top Material | Wood,Stone |
| Product Type | Coffee Table |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Oval |
| Color | Brown,Black,White,Grey |
| Table Base Type | Four Legs |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service