1
/
12
1
/
12
$850.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $153.18 Coupon
Coupons Details
$697.81
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$850.99
18%
Off Over $0.00
-$153.18
Price After Coupon
$697.81
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,687.99
68% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210104715
This modern oval coffee table adds a unique touch to your living room with its distinctive combination of wood and metal. Its simple yet elegant appearance perfectly complements the décor needs of modern homes.
- The unique metal sled base design provides stable support and gives the overall desktop a light and modern feel, making it suitable for various home decor styles.
- This coffee table is made of high-quality wood, with a natural texture and warm color, offering a dual enjoyment for both the eyes and the touch. The natural grain of the wood adds to its natural charm.
- The tabletop's length and width proportions are carefully designed, making it suitable for use as a game table as well as for holding books, drinks, and decorations, making family gatherings or relaxing leisure time more enjoyable.
- The standard size design, with its moderate height, won't take up too much space while providing ample convenience, making it especially suitable for small apartments and multifunctional living rooms.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 21.5" (55 cm) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 18" (45 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Tray Top | Not Tray Top |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Color | Silver |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Product Type | Coffee Table |
| Size | 39.5"L x 22"W x 18"H,47"L x 22"W x 18"H |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Oval |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Sled |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service