1
/
13
1
/
13
$320.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$320.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$320.99
Price After Coupon
$320.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$818.99
61% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21954494
Combining style with functionality, these contemporary leather bar stools are perfect for a breakfast bar or open kitchen setting.
- The low back design provides comfortable support while maintaining the minimalist look of the chair.
- The exquisite wooden frame and four-leg structure ensure stable support performance and enhance the sense of security.
- The seats are made of high-quality leather, which not only enhances the appearance but is also easy to clean and maintain.
- Multiple color options, including beige, brown, and green, can be matched with many interior decoration styles.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 25" (63 cm),29.5" (75 cm),42.5" (108 cm),38.5" (98 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 14" (36 cm),15" (39 cm),16" (40 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (36 cm),15" (39 cm),18.5" (47 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter (24"-27"),Bar (28"-33") |
| Seat Length - Side to Side | 14" (36 cm),15" (39 cm),14.5" (37 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 14" (36 cm),15" (39 cm),14.5" (37 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Seating Color | Beige,Brown,Green |
| Style | Modern |
| Seat Style | Square |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Wood |
| Seating Material | Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Chair Size | 24.8"H x 14.2"W x 14.2"D,29.5"H x 15.4"W x 15.4"D,42.5"H x 15.7"W x 18.5"D,38.6"H x 15.7"W x 18.5"D |
| Seat Back | Backless,With Back |
| Feature | Armless |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service