1
/
13
1
/
13
$208.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $37.62 Coupon
Coupons Details
$171.37
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$208.99
18%
Off Over $0.00
-$37.62
Price After Coupon
$171.37
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$532.99
61% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21712905
This light is presented in a modern geometric style. The brown fabric lampshade is combined with metal, showing an elegant and fashionable design atmosphere, which can add an artistic texture to your kitchen space.
- Made of brown fabric, the light is soft and not dazzling, creating a comfortable lighting environment and making your kitchen more warm and pleasant.
- The lampshade design highlights the geometric aesthetic style, and the perfect combination of straight lines and curves plays the role of embellishing the space, making the room more elegant and coordinated as a whole.
- Supports multiple bulb types, including LED incandescent lamps and fluorescent lamps, meeting different brightness requirements and energy-saving effects.
- Perfect for medium-sized kitchen islands and dining areas, this pendant light fits in a variety of spaces, giving your home a more personal look.
Weights & Dimensions

| Length | 20.5" |
| Width | 20.5" |
| Fixture Height | 8.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Glass Type | Fabric |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal,Solid Wood |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Color | Brown,Off-white |
| Mounting Type | Cord |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required,Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service