1
/
27
1
/
27
$148.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$148.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$148.99
Price After Coupon
$148.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$627.99
76% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21225403
This rustic wooden bird-shaped chandelier combines modern LED lighting technology to bring natural elements into your kitchen or dining room. The highly designed bird-shaped decoration is perfectly integrated with the solid wood texture, creating a warm and comfortable atmosphere, adding a touch of elegance and interest to your home.
- It uses energy-efficient LED light sources to provide bright and warm light, save energy and protect the environment, and reduce power consumption.
- The unique combination of bird-shaped decoration and natural wood highlights individuality, is suitable for a variety of interior decoration styles, and enhances the beauty of the space.
- The height-adjustable design can be freely adjusted according to different space requirements, increasing the flexibility of use.
- Sturdy and durable construction, the wood is carefully treated to ensure long life while maintaining its beautiful appearance.
- Large size design (optional 25 inches and above) is suitable for kitchen islands or large spaces to provide ample lighting for the room.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 6",7",9" |
| Length | 24",31.5",47.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Width | 6.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | G4 |
| Shade Shape | Globe |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Geometric,Globe |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | White |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brown |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Glass |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light,6-Light,8-Light,11-Light,17-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service