1
/
42
1
/
42
$169.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $30.60 Coupon
Coupons Details
$139.39
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$169.99
18%
Off Over $0.00
-$30.60
Price After Coupon
$139.39
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$225.99
25% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21187092
This Modern-style leather dining chair perfectly combines simplicity and elegance, adding modern charm and comfort to your dining room.
- Constructed from high-quality leather, it offers a soft touch and long-lasting durability, making every dining experience a pleasure.
- The unique wingback design not only enhances the visual aesthetics but also supports your back, making it comfortable for long meals.
- A variety of color options, whether it is warm orange or classic gray and white, can be easily integrated into various home styles.
- The chair's structural design has been carefully considered, making it stable yet lightweight, suitable for everyday use, and an ideal choice for family gatherings all year round.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 32" (82 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 17" (44 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Wingback |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Color | Nude,Off-White,Caramel Orange,Blue,Blackish Green,Bright Orange,Light Gray |
| Leg Color | Black |
| Style | Scandinavian |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Weight Capacity | 270 lbs |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service