1
/
11
1
/
11
$413.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$413.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$413.99
Price After Coupon
$413.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$920.99
55% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21708611
This modern Nordic style open bookshelf combines simplicity and nature, giving your space a fresh atmosphere. Its elegant design is both practical and beautiful in the home, making it an ideal choice for displaying books and decorations.
- The natural solid wood material ensures the high quality and durability of the bookshelf, which can withstand long-term use without deformation.
- The design is simple and chic, suitable for many home styles, adding a modern touch to the interior.
- The open back panel design increases the sense of space and makes the room more transparent and bright.
- The bookshelf provides ample storage space, and each layer can bear enough weight, safe and stable.
- Installation is quick and easy and can be performed by any family member without the need for specialist tools.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 71" (180 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 12" (30 cm),23.5" (60 cm),31.5" (80 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 11.5" (29 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Back Panel | Open Back |
| Color | Natural Finish |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Length | Narrow (Under 20 in.),Standard (20-50 in.) |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Standard |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 12"L x 11"W x 71"H,24"L x 11"W x 71"H,31"L x 11"W x 71"H |
| Style | Scandinavian |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service