1
/
18
1
/
18
$1,582.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,582.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,582.99
Price After Coupon
$1,582.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,812.99
13% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21799243
Inspired by Scandinavian design, this bar table combines modern simplicity with elegant black and gold tones. The metal material feels smooth and sturdy, giving the entire space a sophisticated feel.
- Built to last, this table is made of high-quality metal that is wear-resistant and will look like new for a long time.
- The design is safe, and the rounded oval edge of the tabletop reduces the risk of bumps, making it especially suitable for home use.
- Equipped with a footrest, the thoughtful height design provides comfortable foot support so you won’t feel tired even when sitting for a long time.
- Easy to clean, the smooth surface only needs to be wiped lightly to keep it looking like new.
- A variety of sizes are available to meet different space requirements, whether it is a small apartment or a spacious living room.
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Sintered Stone |
| Seating Capacity | Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Size | 47.2"L x 19.7"W x 41.3"H,55.1"L x 19.7"W x 41.3"H,63"L x 19.7"W x 41.3"H,70.9"L x 19.7"W x 41.3"H,78.7"L x 19.7"W x 41.3"H |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Color | White,White-Gold,Off-White,Black-Gold |
| Table Top Color | White,Beige,Black |
| Base Color | White,Beige,Black |
| Style | Scandinavian |
| Top Shape | Oval |
| Table Base Material | Steel |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service