1
/
8
1
/
8
$200.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$200.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$200.99
Price After Coupon
$200.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21710089
This round dining table is designed in a Nordic minimalist style, with its natural warm brown wood as the main color, perfectly combining aesthetics and functionality. The rounded tabletop and solid four-leg structure not only show the elegant shape, but also provide solid support.
- The design style is modern and simple, with a very Nordic feel, suitable for a variety of interior decoration.
- Made of high-quality solid wood material, it has a natural touch and warm color, ensuring durability and stability.
- The round table is designed with an appropriate height and is suitable for pairing with high stools to enhance the comfort of dining or communication.
- The shelf design in the center of the tabletop cleverly increases the storage space, making it unique in the home or small bar environment.
- It is suitable for a variety of scenarios such as kitchens and home bars, enhancing the modern atmosphere and practicality of the space.
Weights & Dimensions
Specifications
| Table Top Material | Wood |
| Top Shape | Round |
| Style | Scandinavian |
| Color | Brown,Natural,Nut-Brown |
| Please Note | Without Chairs |
| Top Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Material | Wood |
| Base Wood Species | Rubberwood |
| Table Base Type | Legs |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Popular Table Lengths | 36 inches |
| Seating Capacity | Seats 2 |
| Table Height | Counter Height (34"-39") |
| Storage Included | Storage Included |
| Table Top Color | Brown,Natural Finish |
| Base Color | Brown,Natural |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Overall Table Length - End to End | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 23.5" (60 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 40.5" (103 cm) |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Storage Type | Shelves |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service