1
/
19
1
/
19
$1,673.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $301.32 Coupon
Coupons Details
$1,372.67
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,673.99
18%
Off Over $0.00
-$301.32
Price After Coupon
$1,372.67
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,151.99
22% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21672694
This Scandinavian-style wooden Bar table adds a natural and elegant element to modern homes. Its simple yet functional design is perfect for a variety of occasions such as the kitchen, dining room or living room, providing you with a comfortable use experience.
- Made of natural wood, natural texture, environmentally friendly and durable.
- Multiple sizes are available to meet different space requirements and flexibly match the home environment.
- The design features a footrest to enhance comfort, making it suitable for long periods of lounging or dining.
- Combine with high chairs to create a great bar or breakfast area.
- Suitable for various styles of decoration, especially suitable for modern simplicity and Nordic style.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm),94.5" (240 cm),110" (280 cm),118" (300 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 4,Seats 6,Seats 8,Seats 10 |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Object Options | Leg |
| Usage | Cafe |
| Product Type | Bar Table |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 54 inches,60 inches,72 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Natural |
| Table Base Material | Wood |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Color | Natural Finish |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Scandinavian |
| Size | 55.1"L x 17.7"W x 41.3"H,63"L x 17.7"W x 41.3"H,70.9"L x 17.7"W x 41.3"H,78.7"L x 17.7"W x 41.3"H,86.6"L x 17.7"W x 41.3"H,94.5"L x 17.7"W x 41.3"H,110.2"L x 17.7"W x 41.3"H,118.1"L x 17.7"W x 41.3"H |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service