1
/
20
1
/
20
$674.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$674.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$674.99
Price After Coupon
$674.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,422.99
53% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21677101
This modern glass semi-flush ceiling light brings an elegant glow to your bedroom, enhancing the ambiance with its sleek design and soft illumination.
- High-end modern design that complements contemporary interiors.
- Crafted with a premium glass shade and metallic finish for durability.
- Compatible with LED, incandescent, and fluorescent bulbs for versatile lighting options.
- Perfect as a residential bedroom fixture, adding beauty and sophistication.
- Direct wired electric installation ensures a stable and secure power source.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 6" |
| Length | 15",22",31.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 15",22",31.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Width | 5" |
| Shade Material | Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear,Gray |
| Size | 15",22",31.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass,White Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 6-Light |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service