1
/
14
1
/
14
$102.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $18.54 Coupon
Coupons Details
$84.45
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$102.99
18%
Off Over $0.00
-$18.54
Price After Coupon
$84.45
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$176.99
42% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21713337
Add a stylish touch to your kitchen or dining room with this modern island pendant light featuring a minimalist design that fits perfectly into any interior.
- Fashionable and diverse: A variety of sizes are available to suit different space requirements.
- High-quality material: Made of polymer material, strong and durable, ensuring long-term use.
- Wide range of applicable scenarios: whether it is the kitchen or the restaurant, it can enhance the overall atmosphere.
- Energy-saving design: supports LED light source, reduces energy consumption, is environmentally friendly and efficient.
- Precise adjustment: The height can be adjusted as needed to meet installation requirements at different heights.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 39" |
| Length | 16",24",31.5",39.5",47.5" |
| Width | 1" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Size | 16",24",31.5",39.5",47.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,White Light |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Shade Shape | Rectangle |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade Material | Silica Gel |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Brown |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service