1
/
14
1
/
14
$928.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $167.22 Coupon
Coupons Details
$761.77
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$928.99
18%
Off Over $0.00
-$167.22
Price After Coupon
$761.77
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,525.99
39% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21709414
This wooden bar table shows the charm of modern style in its simple and smooth lines. The high-quality wood is selected with clear and natural texture, showing the natural atmosphere. The exquisite design and warm brown tones are perfectly integrated to add elegance to your kitchen or dining area.
- Easy to assemble, users can use it quickly without complicated steps.
- Easy to move and store with chairs, saves space, suitable for small living spaces.
- Safe design and rounded corners make it safer to use.
- The design of the table legs incorporates a thoughtful footstool, making users feel comfortable when resting.
- The material is durable and easy to clean, ensuring it looks like new for a long time.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Object Options | Leg |
| Handmade | Non-Handmade |
| Design | Fixed Top |
| Product Type | Bar Table |
| Finish Type | Unfinished |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Brown |
| Table Base Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Color | Brown |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Size | 47.2"L x 17.7"W x 41.3"H,55.1"L x 17.7"W x 41.3"H,63"L x 17.7"W x 41.3"H,70.9"L x 17.7"W x 41.3"H,78.7"L x 17.7"W x 41.3"H,86.6"L x 17.7"W x 41.3"H |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service