1
/
18
1
/
18
$261.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $47.16 Coupon
Coupons Details
$214.83
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$261.99
18%
Off Over $0.00
-$47.16
Price After Coupon
$214.83
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$929.99
72% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21256330
The perfect combination of style and functionality, this modern metal LED pendant light is designed to enhance your kitchen island for an elegant and minimalist lighting solution.
- Modern Design: Its clean, modern look blends seamlessly into any decor style, making it a great choice for contemporary kitchens.
- Excellent Material: Made of high-quality metal, it guarantees durability and high-end feel, showing a luxurious temperament.
- Adjustable height: The height of the chandelier can be flexibly adjusted according to needs to meet the needs of different families.
- Efficient LED: Energy-saving LED bulbs provide soft and sufficient lighting, creating a comfortable and pleasant cooking environment.
- Multiple colors: Available in black and coffee, easy to match with home decorations of different tones.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 24" |
| Fixture Height | 2.5" |
| Length | 39.5",47.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
| Width | 1.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic |
| Fixture Type | Linear |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Shade Shape | Linear |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Size | 39.5",47.5" |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming,Third Gear Dimming,White Light |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Coffee |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Rope |
| Number of Lights | 2-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service