1
/
11
1
/
11
$101.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$101.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$101.99
Price After Coupon
$101.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$370.99
73% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21712997
This modern minimalist pendant light adds a touch of style and elegance to your kitchen. Its faceted design combined with the white porcelain lampshade not only provides soft and even lighting, but also highlights an extraordinary artistic sense.
- Elegant and modern style: The design is simple and avant-garde, suitable for matching with various modern home styles.
- HIGH QUALITY MATERIAL: Made of white porcelain lampshade, durable and easy to clean.
- Multiple light source support: Compatible with LED, incandescent and fluorescent lamps for greater flexibility.
- Suitable for multiple scenarios: Ideal for kitchen island lighting, can also be used in dining rooms and living rooms.
- Flexible adjustment: You can easily adjust the light brightness to create a perfect home atmosphere.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 19.5" |
| Fixture Height | 11",9" |
| Length | 19.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 31.5",39.5" |
| Width | 5.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 9",11" |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Shape | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Color | Silver |
| Glass Type | White Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service