1
/
10
1
/
10
$881.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $158.76 Coupon
Coupons Details
$723.23
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$881.99
18%
Off Over $0.00
-$158.76
Price After Coupon
$723.23
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,441.99
39% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21822043
This modern brown wood bookcase will add elegance and functionality to your home with its simple design and warm brown tones. The short and wide structure with a closed back makes it a perfect storage and display piece.
- Made of high-quality cherry wood material to ensure its durability and long-lasting use.
- The structure is stable and the design is safe, and suitable for various home environments.
- Easy installation allows you to assemble it in minutes.
- Multifunctional design, not only can be used for book storage but also can be used as a display rack or partition, suitable for living room, study, or bedroom.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 56.5" (144 cm),28" (72 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 15" (38 cm),14" (35 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm),15" (37.5 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 57"L x 15"W x 30"H,28"L x 15"W x 15"H |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Horizontal |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Wide (Over 50 in.),Standard (20-50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Number of Drawers | 2,1 |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Included,Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included,Shelves Not Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service