1
/
17
1
/
17
$334.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $60.30 Coupon
Coupons Details
$274.69
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$334.99
18%
Off Over $0.00
-$60.30
Price After Coupon
$274.69
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,104.99
70% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21690662
This modern retro style spherical chandelier features a white glass lampshade, perfectly combining classic and modern to enhance your home style.
- The white glass lampshade and metal bracket present an overall visual balance and artistic sense, injecting fashion elements into your room.
- The spherical design provides all-round ambient light. The design tends to be simple and modern, and is easy to match with all types of homes.
- It is suitable for a wide range of scenarios, such as living rooms, dining rooms or large entrance spaces, and can become the visual focus of the space.
- Large sizes (greater than 25 inches) are perfect for larger spaces, while medium sizes (20-25 inches) add an elegant touch to smaller rooms.
- The number of lights can be selected as 3, 6, or 8 to meet different brightness requirements. Combined with metal materials, it presents a design that combines elegance and durability.
Weights & Dimensions

| Length | 24",33.5",39.5" |
| Width | 24",33.5",39.5" |
| Fixture Height | 15",17",19" |
| Canopy Width | 4.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 31.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | White Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Globe |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 3-Light,6-Light,8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service