1
/
13
1
/
13
$86.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$86.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$86.99
Price After Coupon
$86.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$566.99
85% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21126578
This modern black geometric pendant light combines industrial and contemporary styles, perfect for a modern home or commercial setting. Its square design is not only stylish and unique, but also adds a modern touch to your room.
- Made of solid wood, it ensures the durability and texture of the lamp, and with the metal structure, the whole design is more solid and durable. The choice of materials reflects the perfect combination of classic and modern.
- The 4-light candelabra fixture provides ample light for an ideal ambience while keeping energy consumption low. Whether in a dining area or above a kitchen island, this pendant light creates a warm and bright lighting effect.
- The size is small, with a width of only 15"-19", which does not take up too much space, but can maximize the lighting effect. It is especially suitable for restaurants or aisles with limited space. It saves space without losing the effect.
- Easy installation, suitable for adults to assemble by themselves, without too much professional knowledge, saving users installation costs and time. The simple design also makes cleaning and maintenance more convenient, usually just a simple wipe is enough.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 17" |
| Length | 10.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
| Width | 10.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Shade Material | Solid Wood |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Fixture Type | Candelabra |
| Shade Color | Brown |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Color | Dark Wood |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Downrods |
| Number of Lights | 4-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shape | Square |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service