1
/
19
1
/
19
$1,935.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $348.48 Coupon
Coupons Details
$1,587.51
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,935.99
18%
Off Over $0.00
-$348.48
Price After Coupon
$1,587.51
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$4,018.99
52% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21707934
This gorgeous Vintage Leather Wingback Accent Chair, with its classic and timeless design, plays an elegant role in modern homes. Its fine leather covering combined with exquisite rivet decoration not only adds historical charm to the space but also enhances the overall sense of luxury, making it the focal point of any corner of the home.
- Design style: Retro and elegant, highlighting the timeless charm of classics, perfect for luxurious and comfortable home matching.
- Material Quality: Made of high-quality leather, soft to the touch and durable, easy to clean and maintain.
- Features: The wide and comfortable wing-shaped backrest design provides ultimate back support, and the sturdy four-leg base ensures stability.
- Decorative function: The perfect rivet detail decoration enhances the artistic sense of the space and is a unique decoration in the living space.
- Practical value: ideal living room lounge chair for reading or relaxing, suitable for a variety of interior environments.
Weights & Dimensions

| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
| Overall Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 33.5" (85 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 29.5" (75 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (46 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Length - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Seat Width | Standard (21"-28") |
| Seat Width - Front to Back | 21.5" (55 cm) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Back Style | Tufted Back |
| Base Type | Four Legs |
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Wingback Chair |
| Seat Fill Material | Foam |
| Upholstery Material | Linen,Oiled Leather,Suede |
| Nailhead Trim | With Nailhead Trim |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Purposeful Distressing Type | Distressed Leather,No Distressing |
| Reclining | Non-Reclining |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Tufted |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Skirted | Non-Skirted |
| Embroidered | Not Embroidered |
| Fringe | Fringe Not Included |
| Storage Space | Storage Space Not Included |
| Rocking | Un-Rockable |
| Foldable | Non-foldable |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Arms Included | With Arms |
| Color | Blue,Brown,Dark Brown,Earthy Yellow,Green,Suit,Yellow |
| Leg Color | Black |
| Pattern | Floral Pattern,Solid Color |
| Style | Traditional |
| Upholstery Color | Beige,Blue,Brown,Green,Yellow |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service