1
/
14
1
/
14
$875.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$875.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$875.99
Price After Coupon
$875.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,247.99
30% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21642969
This traditional style octagonal wooden side table, with its unique design and high-quality materials, will add elegance to your home environment and is a perfect decorative choice for your living room, bedroom, or study.
- The classic octagonal tabletop design adds a sense of layering to the space and makes the room more charming.
- The high-quality wood material with a black base shows a noble and stable temperament.
- It is suitable for any interior environment and looks especially harmonious in traditional and vintage-style homes.
- The high legs not only make it an eye-catching focal point but also provide practical storage space.
Weights & Dimensions

| Height | Tall (Over 28 in.) |
| Length | Wide (Over 24 in.) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Base Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Gloss Finish | Non-Glossy |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
| Overall Height - Top to Bottom | 28" (72 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 27.5" (70 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm) |
| Middle Table | Middle Table Not Included |
| Largest Table | Largest Table Not Included |
| Magazine Rack | Without Magazine Rack |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Foldable | Non-Foldable |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Color | Black |
| Number of Table Included | 1 |
| Set Type | Table Only |
| Style | Traditional |
| Table Base Type | Pedestal |
| Top Shape | Octagon |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service