1
/
14
1
/
14
$245.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$245.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$245.99
Price After Coupon
$245.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$685.99
64% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21648193
This modern chandelier features an elegant drum design with a white fabric lampshade, adding warmth and harmony to your bedroom. The unique drum design diffuses the light softly, creating a cozy and romantic atmosphere.
- Made from high-quality wood and combined with a fabric shade, this pendant lamp not only has a modern aesthetic, but is also durable and environmentally friendly. The refined choice of materials ensures the longevity of the lamp, while the warm tones of the wood add a natural element to any interior style.
- Available in a variety of sizes (16", 19.5", 23.5"), you can choose the most suitable style according to your room area and ceiling height. Whether it is a delicate layout for a small space or a luxurious decoration for a large area, you can always find the right size.
- 3 to 5 lighting options allow you to freely adjust the light brightness to meet the needs of different life scenarios. Whether it is reading, resting, or spending quality time with your family, this chandelier can flexibly cope with it.
- Suitable for a variety of scenes, not just the bedroom, but also perfect for the living room and kitchen dining area.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 19" |
| Length | 16",20",23.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Width | 16",20",23.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Fabric |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | White |
| Size | 16",19.5",23.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Walnut |
| Glass Type | Fabric |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Drum |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service