1
/
12
1
/
12
$2,848.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$2,848.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,848.99
Price After Coupon
$2,848.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$7,918.99
64% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21701920
This traditional style solid wood dresser combines elegance and functionality to enhance your living space. The sophisticated brown finish and classic design combine to create a timeless piece of home decor.
- Classic design: Traditional style design, suitable for modern home decoration.
- Solid wood material: Made of high-quality solid wood to ensure durability.
- Multifunctional storage: 9 or 6 drawers provide ample storage space.
- Elegant appearance: exquisite hand-carved details enhance the overall style.
- Wide range of applications: can be used in various occasions such as living room, bedroom, etc.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 37" (95 cm),45.5" (116 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 41" (105 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (48 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Gloss Finish | Non-Glossy |
| Foldable | Non-foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Lacquered Finish | Unlacquered Finish |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Textured | Untextured |
| Usage | Living Room |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Woven | Non-Woven |
| Color | Brown |
| Handle/Accent Material | Metal |
| Height | Standard (36 - 50 in.) |
| Length | Standard (38 - 58 in.),Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Product Type | Double Dresser,Lingerie Chest/Semainier |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 41"L x 19"W x 46"H,63"L x 19"W x 37"H |
| Style | Traditional |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Feature | Solid Wood |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service