1
/
15
1
/
15
$2,233.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $402.12 Coupon
Coupons Details
$1,831.87
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,233.99
18%
Off Over $0.00
-$402.12
Price After Coupon
$1,831.87
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$6,358.99
65% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21679069
This classic wooden brown dresser offers seamless storage for your bedroom with its 8 spacious drawers, combining style and functionality.
- Perfect for organizing clothing and accessories, this dresser ensures your space remains clutter-free and stylishly organized.
- Crafted from high-quality wood, it promises durability and a timeless aesthetic that complements traditional home decor.
- The compact design is ideal for maximizing storage in smaller bedrooms, making it a practical solution for modern living spaces.
- The elegant brown finish adds warmth and sophistication, enhancing the overall ambiance of your room.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm),39" (100 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Foldable | Non-foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Lacquered Finish | Unlacquered Finish |
| Gloss Finish | Non-Glossy |
| Woven | Non-Woven |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Painted | No Painted |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Color | Brown |
| Handle/Accent Material | Metal |
| Height | Low (Under 36 in.),Standard (36 - 50 in.) |
| Length | Extra Wide (Over 64 in.),Standard (38 - 58 in.),Wide (Over 58 in.) |
| Material | Wood |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Double Dresser |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 39.4"L x 15.7"W x 39.4"H,55"L x 16"W x 31"H,63"L x 16"W x 31"H,71"L x 16"W x 31"H |
| Style | Traditional |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service