1
/
12
1
/
12
$65.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$65.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$65.99
Price After Coupon
$65.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$104.99
37% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21653545
Crafted with a contemporary flair, this ceiling light enhances any hallway with effortless style and sophistication.
- Features a high-quality glass shade with a chrome finish, exuding a sleek and modern aesthetic.
- Direct wired electric power source ensures consistent illumination throughout your space.
- The semi-flush mount design provides a balanced combination of direct and ambient lighting.
- Ideal for residential use, this fixture seamlessly integrates into modern home interiors, elevating the overall ambiance.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 7" |
| Length | 6" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 6" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Width | 4" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Glass |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Color | Chrome |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service