1
/
18
1
/
18
$668.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$668.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$668.99
Price After Coupon
$668.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,180.99
43% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21711010
This modern shoe cabinet blends in beautifully with its elegant grey tones and simple lines. Its unique details, such as the metal stitching, add a touch of luxury to the space. Not only does it provide ample storage space to help you easily organize your various shoes, but it is also the perfect decoration for your foyer, enhancing the overall style of your home.
- Elegant and modern style, enhancing the fashion sense of home
- The perfect combination of gray and metal decoration adds a luxurious texture
- Multiple storage compartments to meet the storage needs of different shoe types
- High-quality artificial wood, strong and durable
- Designed for modern homes, suitable for a variety of interior styles
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Adjustable | Unadjustable |
| Sliding | Non-Sliding |
| Rust Resistant | Rust Resistant |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Open Storage | Open Storage Not Included |
| Extendable | Non-extendable |
| Portable | Non-Portable |
| Foldable | Non-foldable |
| Corner Unit | Not Corner |
| Wood Type | Manufactured Wood |
| Design | Double-Sided Slate,Single-Sided Slate |
| Color | Grey,White |
| Material | Manufactured Wood |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 31"L x 14"W x 39"H,39"L x 14"W x 39"H,47"L x 14"W x 39"H,55.1"L x 13.8"W x 39.5"H,63"L x 14"W x 39"H |
| Style | Modern |
| Wood Tone | Gray Wood |
| Adjustable Shelves | Adjustable |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service