1
/
18
1
/
18
$102.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$102.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$102.99
Price After Coupon
$102.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$434.99
76% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21365860
This modern LED kitchen island pendant light will add elegance and modernity to your kitchen with its geometric design.
- High-quality LED lights are used to provide bright and energy-saving lighting.
- The geometric design makes it a stylish focal point in any kitchen.
- The height is adjustable to ensure it fits different spaces and needs.
- Available in 31" and 43" sizes, it can easily fit your decor style.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 5" |
| Length | 31",43.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Shade Width | 6" |
| Width | 6" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Silica Gel |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Linear |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,White Light |
| Size | 31",43" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,White |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service