Claim $48.96 Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21208918
This modern metal black cylindrical island pendant light is specially designed for the kitchen, combining fashion and functionality perfectly. The product is mainly modern and simple in design, and is made of high-quality metal material, which is sturdy and durable. At the same time, the multi-lamp design provides sufficient light to create a bright and comfortable dining atmosphere. The black appearance is matched with delicate gold details, adding a touch of luxury to your kitchen.
- Simple and modern style, perfectly suited to various kitchen decoration styles.
- The multi-lamp design provides sufficient lighting and improves the overall lighting effect.
- High-quality metal material, durable and easy to clean.
- The combination of black and gold adds luxury and visual impact to the space.
- The height-adjustable design can meet different space requirements, flexible and practical.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 6.5" |
| Length | 35.5",43.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
Specifications
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Acrylic,Glass |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Color | Clear,White |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Drum/ Cylinder,Globe |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Size | 35.5",43" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | Clear Glass,With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Rope |
| Number of Lights | 6-Light,7-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service