1
/
9
1
/
9
$290.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$290.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$290.99
Price After Coupon
$290.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,018.99
71% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21801906
Crafted with sleek metal and a antique brass finish, this pendant light embodies modern elegance and timeless style.
- Its unique cylinder design with a mesh shade provides ample illumination while adding a touch of sophistication to any space.
- Made from durable materials, this pendant light ensures long-lasting use and a maintenance-free experience.
- Easy to install with direct wired electric power, making it a hassle-free addition to your decor.
- Perfect for enhancing living rooms, dining areas, or kitchens, bringing a warm and inviting atmosphere.
Weights & Dimensions

| Length | 5.5" |
| Width | 5.5" |
| Fixture Height | 16" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Antique Brass |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Copper |
| Shade Color | Antique Bronze |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Fixture Type | Cylinder |
| Rod/Chain/cord Length | 35.5" |
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service