1
/
10
1
/
10
$218.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $39.42 Coupon
Coupons Details
$179.57
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$218.99
18%
Off Over $0.00
-$39.42
Price After Coupon
$179.57
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$641.99
66% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21141444
This gold starburst chandelier will add a unique touch to your space with its modern style and elegant design. Its large structure is suitable for spacious spaces and perfectly showcases the combination of minimalism and luxury.
- With 12 light sources, this pendant lamp provides ample lighting effects. Even in a dim room, it can instantly enhance the brightness and atmosphere of the entire space.
- The metal material ensures the durability and stability of the product, making it suitable for long-term use. It is also easy to clean by simply wiping it with a dry cloth.
- This uniquely designed Sputnik shape is not only functional lighting, but also a work of art, providing a great visual focal point for living rooms and dining rooms.
- Easy to install, suitable for all types of home users. Comes with installation instructions and all necessary accessories, just simple operation to enjoy the beauty it brings.
- The starburst shape combines modern and mid-century styles to add a dramatic visual impact to your home.
Weights & Dimensions
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Length | 25" |
| Rod/Chain/cord Length | 39" |
| Width | 25" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Aluminum |
| Fixture Type | Unique |
| Shade Color | Gold |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 12-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Sputnik |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service