1
/
11
1
/
11
$314.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $56.70 Coupon
Coupons Details
$258.29
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$314.99
18%
Off Over $0.00
-$56.70
Price After Coupon
$258.29
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,089.99
71% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21336675
This modern island pendant light with gold accents and delicate glass design will add a touch of luxury to your kitchen or dining room. More than just a lighting fixture, it is a piece of art that creates an elegant ambiance.
- The oversized design is suitable for wide spaces and becomes the visual focus.
- The gold finish provides a modern and elegant feel that elevates your home.
- High-quality glass lampshade brings soft light and protects eyesight.
- Multi-light source design, even lighting, suitable for various indoor activities.
- Easy to install and adjust to various ceiling heights.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Body Depth - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Body Height - Top to Bottom | 16" (40 cm) |
| Body Width - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Canopy Included | Canopy Included |
| Downrod Included | Downrod Included |
| Overall Height (Hanging) | 39" (100 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
Warranty
| Bulb Base | G4/ Bi-pin |
| Size | Oversized (Greater than 35" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Fixture Design | Unique/ Statement |
| Hanging Length | 24"-47" |
| Light Direction | Ambient |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Downrods |
| Number of Lights | 27-Light,36-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Secondary Material | None |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Sputnik |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Not Included but Required | Bulb Required (Not Included) |
| Dimmable | Undimmable |
| Edison Bulb | Not Edison Bulb |
| Integrated LED | Integrated LED Not Included |
| Kids | No |
| Power Source | Hardwired |
| Product Care | Avoid frequent switching of lights,Avoid oily smoke,Do not place in a humid environment,Do not use strong liquid cleaners,Remove dust with roller cleaner,Replace aging bulbs in time,Wipe clean with a dry cloth |
| Shop LED | LED Compatible |
| Transformer | No transformer required |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Installation Required | Installation Required |
| Commercial Warranty | Commercial Warranty Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Dry | Dry |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service