1
/
8
1
/
8
$134.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$134.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$134.99
Price After Coupon
$134.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$240.99
44% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21850789
This kitchen pendant light has an elegant modern design and its white stone shade emits a soft glow, perfectly complementing the artistic ambiance of your interior.
- Its modern style makes it a perfect finishing touch to any kitchen decor, adding a touch of simplicity and style.
- The stone material is not only strong and durable, but also emits a soft natural luster, creating a warm environment.
- It is suitable for a variety of light source types, has high flexibility, and is compatible with a variety of voltages to meet different needs.
- Suitable for installation above the kitchen island, it provides ideal lighting effects for cooking and banquets and improves the practicality of the space.
Weights & Dimensions

| Length | 6.5" |
| Width | 6.5" |
| Fixture Height | 6.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | White |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Stone |
| Shade Color | White |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Fixture Type | With Shade |
| Feature | Hanging |
| Rod/Chain/cord Length | 79" |
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service