Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21685482
This modern shoe cabinet will fit perfectly into your home with its simple and elegant design. The white metal frame not only provides a stable structure but also adds a touch of fashion and avant-garde. The transparent door panel design not only allows you to see your shoes at a glance but also makes the entire shoe cabinet look light and transparent. Whether placed in the entrance or bedroom, this shoe cabinet is your ideal home companion.
- Modern and stylish appearance design, perfectly integrated into various home styles.
- Made of solid metal, it is durable and easy to clean.
- The flip-up transparent door design makes it easy to find the shoes you need and keep the space tidy.
- A variety of sizes are available to meet the needs of different families.
- Improving the overall aesthetics of the home is the perfect combination of practicality and beauty.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 43" (110 cm),56" (143 cm),69" (175 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm),31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12.5" (32 cm) |
Specifications
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Open Storage | Open Storage Not Included |
| Sliding | Non-Sliding |
| Adjustable | Unadjustable |
| Extendable | Non-extendable |
| Portable | Non-Portable |
| Foldable | Non-foldable |
| Color | Grey,White |
| Material | Metal |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 28"L x 13"W x 43"H,28"L x 13"W x 56"H,28"L x 13"W x 69"H,31"L x 13"W x 43"H,31"L x 13"W x 56"H,31.5"L x 12.6"W x 68.9"H,35"L x 13"W x 43"H,35"L x 13"W x 56"H,35"L x 13"W x 69"H,39"L x 13"W x 43"H,39"L x 13"W x 56"H,39.4"L x 12.6"W x 68.9"H |
| Style | Modern |
| Adjustable Shelves | Non-Adjustable |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service