1
/
18
1
/
18
$551.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$551.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$551.99
Price After Coupon
$551.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,425.99
61% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21710523
This classic black iron chandelier perfectly blends vintage and modern elements, making it an ideal choice for every family living room. Its unique design not only enhances the style of the room, but also brings a warm and cozy atmosphere to your living space.
- Vintage Style: Inspired by classic designs, adding classic elegance.
- Durable Material: Made of high-quality iron to ensure long-lasting use.
- Multifunctional scenes: suitable for various indoor spaces such as living rooms and dining rooms.
- Visual Focus: The chandelier is eye-catching and becomes the visual center of the room.
- Easy to install: Simple installation steps to quickly enhance your home style.
Weights & Dimensions

| Length | 25",31.5",37.5" |
| Width | 25",31.5",37.5" |
| Fixture Height | 16",18.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Crystal |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Candelabra |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light,10-Light |
| Shade Included | Without Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service