1
/
14
1
/
14
$210.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $37.98 Coupon
Coupons Details
$173.01
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$210.99
18%
Off Over $0.00
-$37.98
Price After Coupon
$173.01
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$384.99
45% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21721968
This contemporary pendant lamp features a rich brown fabric to add a warm and stylish touch to your kitchen. Its is not only displays a refined sense of artistry, but also effectively emits soft light to enhance the overall aesthetic of your home.
- This chandelier is made of high-quality fabrics and wood to ensure durability and long-lasting companionship in your home environment.
- Its simple design makes the lamp easy to install and suitable for various kitchen styles, whether it is modern and simple or traditional style.
- The chandelier supports a variety of bulb types, including LED, incandescent and fluorescent lamps, to meet the lighting needs of different customers and bring an excellent usage experience.
- Suitable for use above the kitchen island, providing elegant and practical lighting for the center area of this home, allowing your family and friends to enjoy every beautiful moment in a warm environment.
Weights & Dimensions

| Length | 20.5" |
| Width | 20.5" |
| Fixture Height | 63",8.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Wood |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Color | Brown,Coffee |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Design | General,Lift |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Feature | Hanging |
| Glass Type | Fabric |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service