1
/
10
1
/
10
$211.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$211.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$211.99
Price After Coupon
$211.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$694.99
69% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21145010
This wall lamp perfectly displays the retro charm with its classic retractable design and wooden frame. Its flexible extension arm structure allows the range of light to be adjusted at will to meet the lighting needs of different occasions. The elegant lampshade with brass lamp head not only enhances the overall texture of the lamp, but also adds a touch of warmth and elegance to the room.
- The clever combination of wooden frame and copper fittings increases the stability and durability of the structure.
- The perfect blend of retro style and modern practicality, suitable for a variety of interior decoration styles.
- The adjustable extension arm provides a wider range of lighting options and is extremely versatile.
- The lamp is made of high-quality materials to ensure durability for long-term use.
- The warm lighting effects create a comfortable and cozy home atmosphere.
Weights & Dimensions
| Arm Length | 23.5" |
| Length | 5",6.5",8",8.5" |
| Width | 5",6.5",8",8.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Clear Glass,With Shade |
| Fixture Height | 20 to 24 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Swing Arm |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Shape | Cone,Flared,Trapezoid,Umbrella |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Dark Wood |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Amber,Clear,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Ceramics,Glass |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service