1
/
13
1
/
13
$157.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $28.44 Coupon
Coupons Details
$129.55
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$157.99
18%
Off Over $0.00
-$28.44
Price After Coupon
$129.55
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$375.99
58% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21806573
This modern entryway bench combines decorative and practical features, making it an ideal choice to enhance the overall beauty of your entryway area. Its exquisite design not only makes the room more stylish but also provides multifunctional daily convenience, making it especially suitable for placement in the bedroom or hallway, becoming a powerful assistant in your life.
- Premium Faux Leather: Buttery-soft to the touch and water-resistant. Easy to wipe clean while maintaining a high-end look.
- Hidden Shoe Storage: Integrated compartment keeps entryways or bedrooms clutter-free. Combines style with functional organization.
- Compact & Space-Saving: At under 22", it’s a "small-space hero"—perfect for narrow hallways and cozy apartment living.
- Built for Durability: Features a reinforced frame that ensures stability and prevents deformation over years of daily use.
- Modern Versatility: Available in Black, Brown, and Off-White. Designed to seamlessly blend with any contemporary or minimalist interior.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 16" (40 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 24"L x 14"W x 16"H,31.5"L x 14"W x 16"H,39"L x 14"W x 16"H,47"L x 14"W x 16"H |
| Color | Black,Off-White,Coffee |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Entryway Bench |
| Length | Small (Under 45") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Upholstered |
| Upholstered | Upholstered |
| Upholstery Color | Black,Khaki,Beige |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shape | Square |
| Leg Material | Metal |
| Feature | Cushioned |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Included |
| Storage Type | Shoe Storage |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
New Arrival
You May Also Like
Recently Viewed
More to Explore