1
/
11
1
/
11
$4,293.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $772.92 Coupon
Coupons Details
$3,521.07
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$4,293.99
18%
Off Over $0.00
-$772.92
Price After Coupon
$3,521.07
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Wedding Season
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$8,889.99
52% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210107060
This modern armchair, crafted from luxurious full-grain leather, adds a touch of style and comfort to your living room.
- The chair features a high back design, providing excellent body support and ensuring a comfortable seating experience.
- The sturdy frame structure gives the chair exceptional durability, making it suitable for long-term use.
- Its standard size design makes it ideal for living rooms, studies, or bedrooms, and it easily matches a variety of home styles.
- The deep brown hue of the leather gives the entire space a more composed and dignified feel, while also being easy to clean and maintain.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 35" (89 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 32.5" (83 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm) |
| Seat Length | Standard (26" - 35") |
| Seat Width | Standard (21"-28") |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
Specifications
Features
Designs
Specifications
Product Care
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Sewn Pillow Back |
| Upholstery Material | Genuine Leather,Top Grain Leather |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Tufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | Brown |
| Upholstery Color | Brown |
| Pattern | Solid Color |
| Arms Included | With Arms |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore