1
/
13
1
/
13
$286.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$286.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$286.99
Price After Coupon
$286.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21631006
Ceiling light combines modern style with elegant design, perfect for enhancing the contemporary aura of any bedroom.
- Crafted with high-quality glass and a gold frame, ensuring a premium look and durability.
- Features a Bi-pin bulb type and a semi-flush mount fixture for optimal brightening effect.
- Adds a touch of sophistication and style, blending seamlessly as a focal point of bedroom decor.
- Direct wired electric power source, ideal for residential use, ensuring practicality and ease of installation.
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 10.5",6" |
| Length | 19.5",27.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 19.5",27.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade Material | Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Size | 19 to 20 Inch,Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Water Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 5-Light,7-Light |
| Shape | Globe / Ball |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service