1
/
13
1
/
13
$99.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$99.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$99.99
Price After Coupon
$99.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$156.99
36% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21662709
This wall lamp adopts a modern design, with a streamlined glass body and shiny chrome metal perfectly combined, presenting an elegant visual effect. The lampshade is made of high-quality glass, which perfectly diffuses the light and creates a warm and stylish atmosphere for the space.
- High-quality glass material ensures good light transmittance, allowing light to spread softly and evenly around.
- Chrome metal structure design provides durability and style, suitable for long-term use without easy wear and tear.
- The simple and modern design style is suitable for a variety of home decoration styles, perfectly matching from modern to industrial style.
- Easy to install, wall-mounted design, no complicated tools required, suitable for all types of walls.
- The light provided is comfortable and not glaring, and is particularly suitable for use as a reading or ambient light to enhance the overall texture of the room.
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 5.5" |
| Height | 12“,18.5" |
| Length | 3.5" |
| Width | 5.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 12",18.5" |
| Switch Type | No Switch,Rocker |
| Glass Type | Transparent |
| Fixture Type | Cylinder |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | With Shade |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Color | Chrome |
| Material | Glass |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service