1
/
14
1
/
14
$836.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $150.66 Coupon
Coupons Details
$686.33
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$836.99
18%
Off Over $0.00
-$150.66
Price After Coupon
$686.33
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,195.99
62% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21830537
This modern style spherical chandelier is not only a lighting tool, but also a work of art, suitable for various area. Its unique design is perfectly combined with iron materials, adding infinite charm to the space.
- The large size design (width greater than 25 inches) makes it a focal point in any room. This pendant light can accommodate 6 to 10 light sources, ensuring sufficient brightness and a stylish appearance.
- The metal material and spherical structure ensure its durability while giving it a modern and elegant look. Its smooth lines and elegant spherical shape will bring a modern and sophisticated atmosphere to your restaurant.
- Suitable for various interior spaces, including dining rooms, living rooms and open kitchens, etc. Whether it is modern minimalist style or classic elegance, this chandelier can be perfectly matched.
- Easy to install, requires adult assembly, but comes with detailed instructions to ensure smooth installation. The surface of the product is easy to clean, just wipe it lightly with a dry cloth.
- This lamp is an ideal choice for consumers who want to create a visual centerpiece in their home.
Weights & Dimensions

| Length | 31.5",37.5" |
| Width | 31.5",37.5" |
| Fixture Height | 14" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Globe |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light,10-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Up |
| Fixture Type | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore