1
/
21
1
/
21
$567.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$567.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$567.99
Price After Coupon
$567.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,046.99
46% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21588707
This floral chandelier adds a touch of elegance and artistry to your home with its classic design and exquisite details. Its bronze tone combined with frosted glass creates a warm and charming light effect.
- Suitable for large spaces, this chandelier is over 25 inches wide, making it perfect for a living room, dining room or hall, adding warmth to every corner.
- A variety of light configurations are available, from 3 to 12 lights. You can choose the appropriate light intensity according to your needs to create different atmospheres.
- The metal material ensures the durability and stability of the chandelier, while the rising light direction design makes the space appear more spacious and brighter.
- The frosted glass lampshade not only provides soft light but also effectively prevents glare, better protecting the health of your eyes.
- The installation needs to be completed by an adult. The installation process is simple and comes with a detailed instruction manual to ensure that you can complete the installation easily.
- Easy to clean, just wipe the surface gently with a dry cloth to keep the chandelier looking as bright as new.
Weights & Dimensions

| Length | 30",33",37.5",43.5",39.5" |
| Width | 30",33",37.5",44",39.5" |
| Fixture Height | 32.5",33.5",43" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 14" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Copper |
| Style | Traditional |
| Shape | Flower Shape |
| Number of Tiers | 1 Tier,2 Tiers |
| Number of Lights | 3-Light,6-Light,8-Light,10-Light,12-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | Beige |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Frosted Glass |
| Shade / Light Direction | Up |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service