1
/
18
1
/
18
$1,584.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,584.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,584.99
Price After Coupon
$1,584.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,539.99
38% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21723252
This modern freestanding cabinet will add a touch of color to your home with its stylish design and vibrant green and cream color scheme. Whether placed in the living room or office area, it will provide you with ample storage space, perfectly balancing functionality and aesthetics.
- Modern style design, suitable for various home decoration.
- Made of composite wood, it is durable and environmentally friendly.
- Multiple sizes are available to suit different space requirements.
- Unique color matching adds a sense of fashion.
- Easy to assemble, bringing a convenient user experience.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),59" (150 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29" (73 cm),33.5" (85 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 47.2"L x 15.7"W x 28.7"H,47"L x 16"W x 33"H,59"L x 16"W x 29"H,59"L x 16"W x 33"H,71"L x 16"W x 29"H,71"L x 16"W x 33"H |
| Length | Large (Over 42 in.) |
| Product Type | Accent Cabinets |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangle |
| Color | Beige,Green |
| Top Color | Beige,Green |
| Base Color | Green |
| Countertop Material | Wood |
| Top Wood Species | Manufactured Wood |
| Base Material | Wood |
| Base Wood Species | Manufactured Wood |
| Design | Free Standing |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Locking | Non Lockable |
| Foldable | Non-foldable |
| Sliding Doors | Sliding Door Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Glass Doors | Glass Door Not Included |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Storage Type | Cabinets |
| Baskets | Without Basket |
| Number of Drawers | 3 |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service