1
/
12
1
/
12
$145.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$145.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$145.99
Price After Coupon
$145.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$236.99
38% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210096891
This modern bookshelf features a vertical design with four open shelves to meet your diverse storage needs. Its stylish and minimalist design suits various home décor styles.
- The bookshelves are approximately 19 to 28 inches long, making them ideal for narrow spaces. They help you optimize your layout and increase your room's storage capacity.
- The sturdy and durable wooden shelves, available in warm walnut or classic black, add a touch of nature and elegance to your room.
- The open back panel design makes the bookshelf appear lighter and easier to arrange on the wall, instantly changing the visual effect of the space.
- Whether used to create a cozy reading nook or to display your favorite collectibles, this bookshelf is perfect for enhancing the ambiance of your room.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 18.5" (47 cm),18" (46 cm),27.5" (70 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 10.5" (26.5 cm),10.5" (27 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 45" (115 cm),59.5" (151 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 19"L x 10"W x 45"H,18"L x 10"W x 45"H,28"L x 11"W x 59"H |
| Color | Black,Nut/Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Vertical |
| Frame Material | Wood,Plastic/Acrylic |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Narrow (Under 20 in.),Standard (20-50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service