1
/
12
1
/
12
$1,306.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,306.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,306.99
Price After Coupon
$1,306.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,078.99
37% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210075335
This modern wooden dressing table features a simple design that effectively solves the storage needs of the bedroom while enhancing the overall aesthetics of the space.
- It offers ample storage space and features a variety of drawer combinations of varying depths to easily meet the storage needs of different types of clothing.
- The drawer slides feature a smooth and quiet design, ensuring convenience and comfort in daily use.
- The sturdy frame structure combined with high-quality materials not only looks good but also ensures long-term durability, lasting for many years.
- It features an anti-tipping design and comes with wall-mounting accessories, providing extra protection for your home safety.
- The spacious countertop can not only display decorations, but also serve as storage space for daily necessities, optimizing the overall organization of the bedroom.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),51" (130 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm),47" (120 cm),31.5" (80 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Style | Modern |
| Product Type | Bachelor Chest,Lingerie Chest/Semainier,Double Dresser |
| Color | White |
| Material | Wood |
| Handle/Accent Material | No Handles, Knobs, or Accents |
| Orientation | Vertical,Horizontal |
| Size | 31"L x 16"W x 39"H,31"L x 16"W x 47"H,51"L x 16"W x 31"H |
| Length | Narrow (Under 38 in.),Standard (38 - 58 in.) |
| Height | Standard (36 - 50 in.),Low (Under 36 in.) |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Usage | Bedroom |
| Carved Wood | Carved Wood Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Painted | No Painted |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Woven | Non-Woven |
| Hand Painted | Non Handpainted |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Unfoldable |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service