1
/
16
1
/
16
$1,836.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,836.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,836.99
Price After Coupon
$1,836.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,429.99
46% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21658033
This modern gold circular glass chandelier adds a touch of luxury and contemporary style to any interior space with its unique and elegant design. The circular geometric shape and crystal-clear glass work together perfectly to create a soft and even ambient light.
- Multiple sizes to meet different space needs: Available in 25.5", 31.5" and 39.5" sizes, suitable for everything from small dining rooms to spacious living rooms.
- The metal material ensures durability, while its gold finish adds a sense of visual grandeur.
- The third dimming function allows you to easily adjust the color temperature, from warm white light to clear natural light, to meet different atmosphere requirements.
- Easy to install: Although it requires an adult to assemble, the detailed instructions make the installation process easy and worry-free.
- Easy to clean: Simply wipe with a dry cloth to keep the lamps looking brand new, saving time and effort.
- Ideal for use in dining rooms, living rooms, and any space that needs to be visually enhanced. More than just a lighting fixture, it's a work of art, adding endless charm to your home.
Weights & Dimensions

| Length | 25.5",31.5",39.5" |
| Width | 25.5",31.5",39.5" |
| Fixture Height | 24" |
| Adjustable Hanging Length | Unadjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Circle |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 25.5",31.5",39.5" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 99 Watts,100 to 149 Watts |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Stone |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service