1
/
13
1
/
13
$499.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $90.00 Coupon
Coupons Details
$409.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$499.99
18%
Off Over $0.00
-$90.00
Price After Coupon
$409.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$744.99
33% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210097502
This modern-style wall-mounted bookshelf combines practicality and aesthetics, adding a contemporary decorative element to your home.
- It uses a high-quality alloy structure and wood panels, giving it stability and durability, ensuring long-term use and resistance to deformation.
- The open-plan design not only makes it easy to access books and items, but also maintains the sense of openness in the space, enhancing the overall spaciousness of the room.
- Available in a variety of sizes to suit different wall spaces, these products can be flexibly used in living rooms, studies, or bedrooms to create a sophisticated reading atmosphere or serve as the perfect platform for displaying collectibles.
- The unique brown-toned wood shelves not only meet the aesthetic requirements of modern minimalism, but also coordinate with various furniture styles, enhancing the cultural atmosphere of the overall environment.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),79" (200 cm),55" (140 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (36 cm),12" (30 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 35.5" (90 cm),19.5" (50 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 47"L x 12"W x 35"H,47"L x 14"W x 35"H,79"L x 12"W x 20"H,55"L x 12"W x 20"H |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Wall Unit |
| Orientation | Horizontal |
| Frame Material | Metal |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.),Wide (Over 50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Included,Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service